Osoby zaangażowane: Anna Antolak, Anna Bodzoń-Kułakowska, Przemysław Mielczarek, Piotr Suder, Jerzy Silberring.

Badania

Od wielu lat jednym z głównych tematów badań naszego zespołu są neurobiologiczne podstawy uzależnienia od narkotyków. Jedną z głównych substancji psychoaktywnych w naszych badaniach jest morfina. To ciekawy związek ponieważ wykorzystywany jest zarówno ze względu na swoje euforyczne działanie jak i w terapii bólu. Celem naszych badań jest zrozumienie molekularnych mechanizmów jego działania i próba zniwelowania jego negatywnych skutków.

Badania prowadzimy zarówno na modelach zwierzęcych we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie (najczęściej model szczurzy) jak i komórkowych. W analizach stosujemy różne techniki badawcze - związane z proteomiką, czy z obrazowaniem powierzchni za pomocą spketrometrii mas. Na początku badania proteomiczne i ich metaanaliza pozwoliły nam wskazać białka zaangażowane w proces działania morfiny. Obecnie staramy się stosując różnego rodzaju testy aktywności enzymatycznej bardziej zgłębić ten temat i zbadać, czy wyniki badań proteomicznych przekładają się na aktywność enzymatyczną i czy możnaby tutaj zastosować terapię opartą na przykład o specyficzne inhibitory enzymów. Mamy nadzieję, że nasze starania doprowadzą do stworzenia efektywnej terapii bólu - bez skutków ubocznych stosowania morfiny.

Sprzęt

- Kompletny zestaw do elektroforezy żelowej i blottingu białek
- Spektrofotometryczny czytnik płytek 12/24/48/96-dołkowych (BMG Labtechnologies, UK)
- homogenizator mechaniczny PRO200 (PRO Scientific, USA) z kompletem akcesoriów,
- homogenizator ultradźwiękowy UP100H (Hielscher Ultrasonics, Niemcy) z kompletem akcesoriów,
- spektrofotometr UV-VIS Lambda Bio+ (Perkin-Elmer, USA),
- Termomiksery (Eppendorf AG, inne).

Obecne granty

Wielokierunkowa analiza zmian molekularnych wywołanych uzależnieniem od morfiny, techniką MALDI MSI nr grantu: NCN 2018/29/B/NZ4/02243