• 6.10.2023 miała miejsce oficjalna inauguracja roku akademickiego. Anna Bodzoń-Kułakowska i Paulina Kret pomagały w organizacji wydarzenia z ramienia zespołu do spraw promocji. Po uroczystej inauguracji w auli A0 miało miejsce forum Wydział-Przemysł, a potem koncert jubileuszowy. Naprawdę warto było w nim uczestniczyć, choćby po to, żeby posłuchać melodii ze „Skrzypka na dachu” wykonywanej na ceramicznych skrzypcach. O występie Dziekana Wydziału nie wspominając. Więcej tutaj.

  • 29.09.2023 na koniec wakacji zorganizowana została Małopolska Noc Naukowców. Braliśmy udział w jej przygotowaniu organizując pokazy Kolorowej Chemii 🌈, które cieszyły się naprawdę niesamowitą popularnością. Dość powiedzieć, że na koniec zabrakło biletów i trzeba było zorganizować dodatków pokaz o 22:00, a i tak wszyscy chętni się nie zmieścili! Ze sprawdzonych źródeł wiemy, że efekt WOW został osiągnięty 😀! Cóż po takim sukcesie - zapraszamy za rok (w planie tym razem będą - wybuchy 💥). Więcej zdjęć tutaj.

  • W maju braliśmy udział w międzynarodowej konferencji: „39th Informal Mmeeting on Mass Spectrometry, Sorbonne Université, Paris, France” w Paryżu. Przy okazji zwiedziliśmy to piękne miasto. Konferencja była bardzo udana, a wrażenia z miasta świateł - niezapomniane 🇫🇷! To nie była jedyna konferencja! Wcześniej były „Studenckie Spotkania Chemiczne”, a póżniej jeszcze „Central European Biomedical Congress - Future trends in health interventions” i 7 konferencja Polskiego Towarzystwa Spektrometrii Mas w Warszawie.

  • A w piątek, 28.04.2023., znów się będzie u nas działo:

  • Paulina Kret - nasza doktorantka - brała udział w szkoleniu w ramach „AIMS Advanced Imaging Mass Spectrometry” na Uniwersytecie Vanderbilt 🇺🇸, dzięki otrzymanym funduszom z grantu IDUB. Wróciła z ogromem nowych umiejętności i doświadczeń. Teraz można brać się do pracy 🛠️🪚!
  • Dzięki temu, że pracuje u nas profesor Igor Kotsan w naszym labie co chwilę pojawiają się Goście z Ukrainy 🇺🇦 :-). Luty 2023.

  • Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia dotarł do naszego labu termocykler firmy BioRad 🎁. Został on zakupiony dzięki funduszom z programu Power. Ponieważ jest to urządzenie pozwalające namnożyć DNA wykorzystamy je do stworzenia i ulepszenia laboratoriów związanych z tą makrocząsteczką dla studentów 🧬. Dzięki temu będą oni mieli możliwość zapoznania się techniką PCR która zrewolucjonizowała biologię molekularną. Ma ona ogromne znaczenie w kryminalistyce gdzie między innymi pozwala zidentyfikować osoby przebywające na miejscu zdarzenia 🔎. Także dla studentów naszych kierunków kryminalistycznych szykują się same nowości. Na zdjęciu Ania Drabik przy naszym nowym PCR!

  • 21.11 miała miejsce obrona doktorska Kingi Hartman. Na zdjęciu z promotorem Piotrem Suderem i Recenzentami. Pani doktor: serdecznie gratulujemy 🎓!\

  • 18.11 miała miejsce laudacja Anny Drabik. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy 💐!\

  • Inauguracja kolejnego roku akademickiego 🎓📗📕. Anna Bodzoń-Kułakowska miała zaszczyt powiedzieć wykład inauguracyjny pt. „Spektrometria mas - zobaczyć niewidzialne”. Można go obejrzeć tutaj.

  • Jeżeli spotkacie na korytarzach naszego Wydziału, albo w pokojach naszego Zespołu przesympatycznego, uśmiechniętego Pana mówiącego do was po ukraińsku - to z pewnością będzie to prof. Igor Kotsan - były Rektor Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku 🎓, obecnie zatrudniony ze względu na sytuację w Ukrainie w naszym zespole (na zdjęciu z prof. Piotrem Suderem). Dzięki niemu nawiązujemy kontakty z różnymi ciekawymi osobami z Ukrainy. Trzymajmy za nich kciuki i niech ta wojna jak naszybciej się skończy! Слава Україні! Sława Ukrajini! 🇺🇦.

  • Obrony prac magisterskich wypadły fantastycznie! Oczywiście jak to w takich wypadkach - trochę stresu było. Jedna z magistrantek: Paulina Kret zostaje z nami na dłużej jako doktorantka 👏! Wszystkim magistrom serdecznie gratulujemy 💐! Powodzenia i niech Wam się dobrze wiedzie! - czerwiec 2022.

  • Przez trzy tygodnie lipca były z nami praktykantki. Obserwowały pracę w labie, robiliśmy hodowle komórkowe 🔬, analizę peroksydacji lipidów 🧪, oraz pomiary za pomocą spektrometrii mas. Mamy nadzieję, że dla Pań było to owocne doświadczenie 😀.

  • Przez parę miesięcy w naszym labie był Alfio Arcoria - student z programu Erasmus, który uczestniczył w pracach naszego laboratorium i miał okazję poznać Kraków. Jego opiekunem był prof. Jerzy Silberring, a tematem jego pracy była spektrometryczna analiza barwników stosowanych w malarstwie 🎨 - czyli znowu sztuka 😀. Będziemy go bardzo mile wspominać!

  • Wczoraj odbyła się uroczysta promocja doktorska. Ani Antolak i wszystkim doktorom serdecznie gratulujemy 💐!

  • Nie tylko nauką żyje naukowiec, czasem coś jeszcze w duszy mu gra 🎵😀. Profesor Jerzy Silberring odkrywa w sobie pasję do fotografii 📸. Jego ostatnie prace można było podziwiać na wernisażu w galerii Politechniki Krakowskiej. Relację w miesięczniku „Nasza Politechnika” można przeczytać i zdjęcia popodziwiać tutaj.

  • W dniu 24 marca br. o godz: 13:00 odbędzie się spotkanie informacje dla studentów dot. rekrutacji Erasmus+ na rok akademicki 2022/23 - przyjdźcie - taki wyjazd to wspaniała przygoda! Link do spotkania tutaj.
  • Ostatnio jako zespół zajmujący się neurobiologią 🧠, udzielaliśmy wywiadu w związku ze zbliżającym się Tygodniem Mózgu. Można go przeczytać tutaj.
  • Znowu komórki leciały w kosmos 🚀! Tym razem w innych naczynkach, płytkach 24 dołkowych - żeby było lżej! Choć balon wylądował wysoko na drzewie i nie było łatwo go ściągnąć - komórki przetrwały 😀! Więcej tutaj.

  • Ostatnio udzieliliśmy wywiadu dla Biuletynu AGH - dla numeru lutowego o szczepionkach. Choć chyba już wszyscy zaszczepieni 💉?!
  • Powoli za nami sesja 2021/2022. I semestr nauczania „zwykłego” 📖📗📕 - bez porównania ze zdalnym. Oby już tak zostało!
  • A tak wygląda Exploris gotowy do pracy! Jak milion dolarów 🤩!

  • No i przyszedł nasz piękny nowy sprzęt! Exploris 240 z chromatografem Ultimate 3000. Na razie w pudłach 🎁 - prawie jak od Aniołka 👼 pod choinkę 🎄!

  • 19.11.2021 gościli u nas wojskowi z Krakowskiej Jednostki Wojskowej NIL (jednostka nr 4724), zespół wsparcia bojowego w zakresie obrony przed bronią masowego rażenia (https://nil.wp.mil.pl/pl/). Na początku prof. Piotr Suder miał dla nich wykład związany z zagadnieniami z zakresu toksykologi. Potem przeprowadziliśmy dla nich parę pokazów w laboratorium 🧪. Między innymi prezentowaliśmy wpływ stężonych kwasów na tkanki, materiały, papier. Pokazywaliśmy barwniki pozwalające określić, czy mamy do czynienia z kwasem, czy zasadą. Dodatkowo Przemek z Asią przygotowali pokaz dotyczący spalania, utleniania i luminescencji. Nawet jeden wybuch kontrolowany był po drodze 💥! Więcej zdjęć tutaj.

  • Znowu gościliśmy u siebie zespół promocji WIMiC, który przygotowuje cykl „dydaktycy z pasją” - oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć! Filmiki mają być wkrótce dostępne! Dodatkowo poprowadziliśmy warsztaty dla licealistów, ale tym razem była to opowieść o naszych badaniach dotyczących wirusów 🦠 i wykład o szczepionkach 💉. Link do wstępu prof. Piotra Sudera tutaj, a na zdjęciu nasz operator i montażysta przy pracy (podziwia wybarwione skrawki tkanki pod mikroskopem)!

  • Już po ocenie okresowej 😅 - my też dostajemy oceny! Było trochę tabelek, wyliczeń wskaźników. Potem pan Dziekan był u nas i gratulował piątek!
  • Miło nam poinformować, że dr hab. Marek Smoluch został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej 🥇. Serdecznie gratulujemy 💐!

  • Miło nam poinformować, że prof. Piotr Suder odebrał 28.09.2021 nagrodę za zajęcie III miejsca w plebiscycie studenckim „Kryształowy Kursor”, w kategorii: Najlepszy Dydaktyk na kierunku Inżynieria Biomedyczna, w roku akademickim 2020/2021. Serdecznie gratulujemy 💐!

  • Powoli wracamy z wakacji. Choć dla niektórych przygoda dopiero się zaczyna! Dr inż. Anna Antolak wyjeżdża na rok na postdoca na University of Campania „Luigi Vanvitelli”, Caserta, do Włoch 🇮🇹!. Będzie tam zajmować się analizą białek techniką NMR 🧪. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia ✈️!

  • Znowu lecimy balonem stratosferycznym ✨! Tym razem z komórkami w Laytonkach T25, a największym wyzwaniem jest utrzymanie stałej temperatury tak, żeby komórki przeżyły. Więcej informacji i zdjęć tutaj!

  • 19.07.2021 po świetnej obronie swojej pracy pt. „Analysis of influence of morphine on energy metabolism pathways
    mgr Anna Antolak została doktorem chemii 🎓! Serdecznie gratulujemy 💐!
  • Uwaga, uwaga! Nasz zespół otrzymał grant z Ministerstwa Edukacji i Nauki na zakup spektrometru Exploris 240 z chromatografem Ultimate 3000 🤩! Cieszymy się ogromnie na nowe projekty i współpracę!
  • 2.07.2021 dr Anna Drabik uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego 🎓 w dziedzinie chemia. Temat rozprawy: ”Nowoczesne metody chemii analitycznej stosowane w diagnostyce nowotworów.”
    Serdecznie gratulujemy 💐!
  • Prof. Piotr Suder został laureatem „Kryształowego Kursora” w plebiscycie organizowanym przez Wydziałową Radę Samorządów Studentów Wydziału EAIiIB za wykład z „Podstaw Biologii” dla Inżynierii Biomedycznej 🥇.
    Serdecznie Gratulujemy 👏!

  • Na AGH rusza akcja szczepień 🦠 💉. U nas w Zespole już wszyscy są zaszczepieni. Po roku mogliśmy wrócić na nasze wcześniejsze miejsca przy biurkach, gdyż do tej pory w trosce o siebie nawzajem staraliśmy się pracować osobno. Teraz - bezpieczni, wreszcie możemy wrócić do normalności - szczepcie się! Jeżeli macie wątpliwości - zapraszamy na rozmowę - opowiemy, jak działają szczepionki 🧬 i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości 😁. Link do informacji o szczepionkach w ramach akcji #UfamyNauce tutaj.

  • W czasie ostatniego seminarium wydziałowego, kierownik naszego zespołu prezentował nasze dokonania, plany, projekty. Dla zainteresowanych: link znajduje się tutaj.
  • Na filmiku 🎬 promującym nasz wydział w czasie Dni Otwartych AGH trzy razy pojawiają się fragmenty z naszego labu - ciekawe czy zgadniecie które 🤔 ? - filmik dostępny tutaj.

  • Powoli zbliża się okres Świąt Wielkiej Nocy! 🌿 W tym roku życzmy sobie przede wszystkim zdrowia! Mimo wszystko wesołego Alleluja 🐣🐇!
  • Od 29.03.2021 do 18.04.2021 przechodzimy na pracę zdalną 🏠. Bądźcie zdrowi i uważajcie na siebie!
  • Anna Bodzoń-Kułakowska miała wykład dla Studenckiego Koła Naukowego Fizyków Medycznych - Krema pt. „Okiem biochemika: jak działają szczepionki na Covid-19?” 💉 Mimo późnej pory wykład cieszył się dużym zainteresowaniem. 🦠 - marzec 2021
  • Temat żywotności wirusa Covid-19 na ubraniach wzbudził bardzo duże zainteresowanie 👕. TVP Kraków również poprosiła o komentarz. Link do filmiku tutaj.
  • Byliśmy w telewizji 📺! Piotr Suder został poproszony o skomentowanie badań dotycząchych COVID-19 dla stacji TVN: UWAGA-Koronawirus!. Przygotowania, komentarz i filmik tutaj! - marzec 2021.

  • Mieliśmy dzisiaj „zespołową sesję zdjęciową” na nową stronę WIMiC 📸 - jeszcze trochę luzu i spokoju przed nowym semestrem. - luty 2021,
  • Wzięliśmy udział w warsztatach promujących WIMiC wśród licealistów. DNA 🧬 z truskawki 🍓 wyizolowano sposobem domowym 😁. Filmik dostępny tutaj! - luty 2021.

  • Wyjazd do Lublina tym razem w ramach grantu MALDI! 🚙 Czeka nas masa eksperymentów! 🧪🔬 - luty 2021.
  • Koniec gratnu HEMO. Mamy wiele ciekawych wyników do opublikowania. ✍🏻 - styczeń 2021
  • Rozpoczynamy współpracę z Wydziałem Hodowli i Biologii Zwierząt UR w Krakowie - pierwsze eksperymenty już zaplanowane! 🐈 - styczeń 2021,
  • Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021! 🎄 - grudzień 2020,
  • Grudzień miesiącem pisania grantów! Pięć projektów zostało wysłanych do NCN - trzymajcie kciuki 🤞! - grudzień 2020,
  • Wyjazd do Lublina w ramach grantu HEMO 🚗 - październik 2020,
  • Nasze komórki lecą w kosmos! Więcej zdjęć - tutaj! 🚀 - lipiec 2020.

Komórki w balonie stratosferycznym - widok zarejestrowany z gondoli w czasie lotu.